Na martwej planecie nie będzie biznesu

Już 20 i 21 kwietnia w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się IV Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023.

Publikacja: 13.04.2023 21:00

Dyskusja o wyzwaniach klimatycznych podczas TOGETAIR 2022. Od prawej: Agata Śmieja, prezes Fundacji

Dyskusja o wyzwaniach klimatycznych podczas TOGETAIR 2022. Od prawej: Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze, współorganizatora TOGETAIR, Artur Beck, współorganizator TOGETAIR, prezes Fundacji Pozytywnych Idei, oraz prowadzący debatę Przemysław Białkowski.

Foto: mat. pras.

Materiał partnera: TOGETAIR

„Zmiany klimatyczne postępują coraz szybciej i pod każdą szerokością geograficzną jesteśmy narażeni na coraz groźniejsze anomalia pogodowe, aby się na nie przygotować, musimy działać razem. Dlatego bardzo się cieszę, że będę częścią IV Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2023” – przekazała uczestnikom szczytu Kadri Simson, unijna komisarz ds. energii, która otworzy swoim przemówieniem rozpoczynające się 20 kwietnia wydarzenie.

Wojna w Ukrainie pokazała, że bronią są nie tylko samoloty bojowe czy czołgi, ale także surowce energetyczne. Według Kadri Simson najważniejszą sprawą jest obecnie jak najszybsze całkowite zredukowanie zależności energetycznej od Rosji. Nikt nie przewidział, że dojdzie do zaburzenia dotychczasowego łańcucha energetycznego dostaw, opartego w dużej części na surowcach sprowadzanych z Rosji. Dziś mamy tego efekty w postaci między innymi drożejącej energii.

Rejestracja na szczyt

Wszystkie debaty będzie można zobaczyć live w czasie trwania szczytu na stronie organizatora

Prąd jako dobro luksusowe?

Ceny energii poszybowały niebotycznie w górę, uderzając po kieszeni nie tylko zwykłego obywatela, ale także mniejsze i większe firmy. Powodem był wzrost ceny nośników energii, takich jak węgiel, ropa czy gaz. Powyższe napędza inflację, która jest najwyższa od 25 lat! Dlatego obecnie kluczową sprawą nie tylko dla Polski czy Europy, ale i dla całego świata jest uniezależnienie się od paliw kopalnych.

Aż 93 proc. polskich przedsiębiorstw z sektora handlu detalicznego przepytanych w zeszłym roku przez Główny Urząd Statystyczny wskazało, że to właśnie zwyżki ceny energii i paliw będą czynnikiem, który w największym stopniu wpłynie na koszty funkcjonowania firmy w najbliższym czasie. A te podwyżki zapłaci każdy Polak.

W dzisiejszej niepokojącej sytuacji gospodarczej nie wszystko drożeje i właśnie OZE daje przykład pozytywnego rozwoju. Od 2010 roku ceny paneli słonecznych spadły sześciokrotnie. W grudniu 2022 roku łączna skumulowana moc instalacji fotowoltaicznych wyniosła 12,189 GW. Oznacza to wzrost o 158,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku, kiedy wynosiła 7,681 GW (dane Agencji Rynku Energii).

OZE to także morska i lądowa energia wiatrowa. Co chwilę dowiadujemy się, że elektrownie wiatrowe wykręciły kolejny rekord produkcji. 4 stycznia 2023 roku wiatraki pracowały z rekordową mocą 7600 MW. Było to 36 proc. całkowitej krajowej produkcji i oszczędność gazu o wartości 4,6 mln. Poprzedni rekord z 5 kwietnia 2022 roku wynosił 7205 MW.

OZE jest w stanie zaspokoić w 100 proc. dzienne zapotrzebowanie na energię, co już w styczniu 2018 roku miało miejsce w Niemczech, we wrześniu 2019 roku w Danii.

TOGETAIR widzi Polskę czerpiącą w 100 proc. czystą i niedrogą energię właśnie z odnawialnych źródeł energii, co uniezależni nasz kraj od dostaw paliw kopalnych i pomoże w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Dlatego postanowiliśmy poświęcić temu zagadnieniu kilka naszych paneli.

Tematem jednego z nich będzie „Samodzielność energetyczna obywateli i przedsiębiorców – OZE i magazyny energii”, a drugiego „Jak droga będzie energia? Jak szybko nauczymy się ją oszczędzać?”.

Za śmieci jak za zboże

Kolejną kwestią, która denerwuje Polaków, bo dotyczy wzrostu kosztów życia, są rosnące ceny za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Z analiz przeprowadzonych przez ekspertów Instytutu Ochrony Środowiska (IOŚ) wynika, że wyższe koszty odbioru spowodowane są m.in. zwiększeniem liczby frakcji do zbierania przez właścicieli nieruchomości oraz rosnącymi cenami paliw i wynagrodzeniami.

W zeszłym roku ceny za odbiór odpadów w niektórych miejscach wzrosły nawet o 300 proc.! Na przykład dla przedsiębiorców działających w Poznaniu koszt odbioru 120-litrowego pojemnika od 1 lipca 2022 r. wynosi 26,80 zł, zamiast wcześniejszych 6,69 zł.

Eksperci zajmujący się gospodarką odpadami zwracają uwagę, że na podwyżki mają też wpływ większa ilość obowiązków i zadań gmin oraz wyższe koszty związane z obsługą punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Poza tym w ciągu ostatnich 15 lat ilość odpadów komunalnych wzrosła o 40 proc., a śmieci będzie ciągle przybywać. Na TOGETAIR 2023 zajmiemy się tym „śmierdzącym problem” w czasie panelu „Jaką wysoką cenę zapłacimy za śmieci?”.

TOGETAIR 2023 odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego 20–21.04.2023. Zaplanowano 34 cztery debaty i dyskusje przy okrągłych stołach. Pełna agenda jest dostępna na stronie wydarzenia: togetair.eu.

Zwieńczeniem pierwszego dnia TOGETAIR 2023 będzie gala VI edycji konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

Rejestracja na szczyt odbywa się na stronie wydarzenia. Będzie tam można także zobaczyć na żywo wszystkie debaty.

Materiał partnera: TOGETAIR

Materiał partnera: TOGETAIR

„Zmiany klimatyczne postępują coraz szybciej i pod każdą szerokością geograficzną jesteśmy narażeni na coraz groźniejsze anomalia pogodowe, aby się na nie przygotować, musimy działać razem. Dlatego bardzo się cieszę, że będę częścią IV Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2023” – przekazała uczestnikom szczytu Kadri Simson, unijna komisarz ds. energii, która otworzy swoim przemówieniem rozpoczynające się 20 kwietnia wydarzenie.

Pozostało 91% artykułu
Ekotrendy
Klimatyczny kryzys gasi ekonomię Unii Europejskiej
Ekotrendy
Polskie żeglarstwo z zieloną misją
Ekotrendy
Połowa zysków wielkich firm na walkę ze zmianami klimatu
Ekotrendy
Branża mięsna kontra rynek produktów roślinnych
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Ekotrendy
Polacy z przymusu stają się coraz bardziej eko
Materiał Promocyjny
Toniemy w ekologicznym długu