Artykuł przygotowany przez Stena Recycling
Regulacje i polityki państwowe, innowacje technologiczne oraz zmiana postaw społeczeństwa również mogą wpłynąć na to, w jakim stopniu przybliżamy się do transformacji na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego. Wyniki najnowszego raportu „Circular Gap Report”, który skupia się na analizie globalnej gospodarki cyrkularnej, wskazują na pogarszającą się z każdym rokiem sytuację. Co wpływa na tę tendencję spadkową?
W 2018 r. cyrkularność globalnej gospodarki o obiegu zamkniętym wynosiła 9,1 proc. W 2020 r. już tylko 8,6 proc., a obecnie, w 2023 r., jedynie 7,2 proc. Niedobór globalnej gospodarki cyrkularnej, nazywany Circularity Gap, to ogromne wyzwanie dla naszej planety. Prowadzi do wyczerpywania się zasobów naturalnych, a także zwiększenia ilości odpadów, które są składowane na wysypiskach lub spalane, zamiast przetwarzane i zawracane do obiegu.
W raporcie „Circular Gap 2022” przeanalizowano także wykorzystanie zasobów w Polsce i stwierdzono, że nasza gospodarka jest cyrkularna tylko w 10,2 proc., co oznacza, że „luka” w cyrkularności wynosi aż 89,8 proc. Polska zużywa rocznie 613,4 mln ton materiałów, a tylko 10 proc. to surowce wtórne. To pokazuje, jak wiele pracy jest jeszcze w zakresie podejmowania działań na rzecz wdrażania rozwiązań GOZ w biznesie i społeczeństwie.
Budowanie partnerstw w obrębie lokalnym to ważny element, mający kluczowy wpływ na rozwój gospodarki cyrkularnej. Partnerstwa pomiędzy różnymi sektorami i branżami są kluczowe, ponieważ cyrkularność wymaga kooperacji i zintegrowanego podejścia, aby osiągnąć pełny potencjał zamknięcia obiegu materiałów i surowców.