Materiał powstał we współpracy z TOGETAIR

„Powinniśmy zwracać uwagę w procesach transformacyjnych na tak zwany polski łańcuch wartości" – mówi Bartłomiej Pawlak, Wiceprezes Zarząd, Polski Fundusz Rozwoju podczas międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR w trakcie debaty „Bezpieczna przyszłość energetyczna Europy".

Odpowiednia sekwencja aktywności podejmowanych przez podmioty gospodarcze może okazać receptą na sukces ku drodze do zielonej transformacji energetycznej. „Sukcesem transformacji energetycznej tylko połowicznie będzie to, na ile przybędzie nam zielonych megawatów. Jeżeli chcemy mówić o całkowitym sukcesie, to transformacja energetyczna ma doprowadzić do pobudzenia polskiej gospodarki i zwiększenia tego łańcucha wartości, żeby jak największa marża pozostawała po polskiej stronie" – tak Bartłomiej Pawlak wskazuje drogę do pełnego sukcesu transformacji.

Farmy wiatrowe i polski kapitał inwestycyjny

Jednym z dobrych sposobów pozyskiwania energii jest wytwarzanie jej z OZE (odnawialne źródła energii) tj. siły natury. Coraz popularniejszym sposobem jest korzystanie z wiatru przy farmach wiatrowych, zarówno onshore, jak i offshore. Istotne jest, aby umiejętnie wykorzystywać lokalne zasoby i produkty wytwarzane przez polskie podmioty gospodarcze.

„Na ile przy budowie morskich farm wiatrowych będziemy w stanie wykorzystać ten potencjał, który już mamy, albo który możemy rozwijać?" – pyta Bartłomiej Pawlak podczas międzynarodowej debaty na Szczycie Klimatycznym TOGETAIR. Takie rozwiązania są wprowadzane m.in. do podłączenia wiatraków kablami, które mogą być albo miedziane, albo aluminiowe. „Prawdopodobnie miedź, tutaj może wydawać się materiałem droższym, ale miedź mamy w Polsce, kable produkujemy w Polsce i kabel miedziany jest znacznie bardziej trwały niż kabel aluminiowy" – dodaje wiceprezes PFR.

Bezpieczna przyszłość energetyczna Europy zaczyna się od lokalnych działań. Wykorzystując polskie produkty i technologie jesteśmy w stanie usamodzielnić się zarówno gospodarczo jak i energetycznie. Nie dotyczą nas wówczas przerwy w łańcuchu dostaw, bo jeżeli potrzebne komponenty mamy na miejscu, to obniżamy koszt i czas ich transportu.

„Nie chodzi o to, żebyśmy stawiali tylko i wyłącznie na import. Powinniśmy tworzyć takie programy, które umożliwią rozwój polskim technologiom, żebyśmy mogli ten swój polski komponent wdrażać, zarabiać na nim i eksportować." – mówi Pawlak.

„Niezależność Energetyczna czy transformacja energetyczna, to jest właśnie niezależność własnych technologii" – dodaje.

Więcej informacji na www.togetair.eu i https://pfr.pl/.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Międzynarodowy szczyt TOGETAIR 2022

Szczyt Klimatyczny odbył się w dniach 20-21-22 kwietnia, w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (BUW), a także w dostępnej dla wszystkich w Polsce i Europie przestrzeni online.

Wydarzenie, realizowane w formule hybrydowej i transmitowane z telewizyjnego studia, oglądać można było bezpłatnie i bez rejestracji na głównych stronach najważniejszych polskich portali internetowych https://togetair.eu/partnerzy, a także na polskich i belgijskich platformach Linkedin i Twitter oraz innych mediach społecznościowych.

W 2022 r. formuła wydarzenia rozszerzona została na poziom międzynarodowy, wzmacniając współpracę na linii Polska - kraje Trójmorza - Unia Europejska. Każdy dzień Szczytu rozpoczynał się panelem międzynarodowym, poświęconym globalnej i europejskiej tematyce.

Organizatorzy międzynarodowego Szczytu Klimatycznego zaprosili do udziału przedstawicieli ministerstw, samorządy w randze marszałków, przedstawicieli spółek skarbu państwa, organizacji pozarządowych, koncernów międzynarodowych oraz mniejszych firm zaangażowanych w ochronę klimatu. TOGETAIR otrzymał patronat Przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli.

Materiał powstał we współpracy z TOGETAIR