Materiał powstał we współpracy z TOGETAIR

Jednym z głównych tematów TOGETAIR ’22 było nawiązanie współpracy między KGHM a Tauronem w sprawie małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). Wśród gości śniadania prasowego byli: Marcin Chludziński, prezes KGHM, Andrzej Kensbok, wiceprezes zarządu ds. finansowych KGHM, Paweł Szczeszek, prezes Tauronu, Patryk Demski, wiceprezes Tauronu.

Gości powitał Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauronu, i zapowiedział podpisanie umowy między KGHM i Tauronem. – Robimy coś, co wydaje się w miarę oczywiste – mówił Marcin Chludziński, prezes KGHM. – Reaktory jądrowe są jedyną realną odpowiedzią na konkurencyjność przemysłu w Europie, źródło najbardziej odpowiadające potrzebom przemysłu. Wiele krajów postawiło na rozwój tej technologii: europejskie, ale też Stany Zjednoczone i Kanada. Tauron jest naszym głównym dostawcą energii, więc ta intencja współpracy wydaje się oczywista, stąd ten pomysł – dodał.

Prezes Paweł Szczeszek odpowiedział, że współpraca z KGHM to ważny element strategii jego firmy. – Inwestujemy w wiatraki, odnawialne źródła energii, ale tylko SMR (Small Modular Reactors) są technologią niezależną od pogody – podkreślił. – Mam nadzieję, że wspólnie osiągniemy sukces dla dobra polskiej energetyki i polskiej gospodarki – powiedział.

Prezesi Marcin Chludziński i Paweł Szczeszek oraz wiceprezesi Andrzej Kensbok i Patryk Demski podpisali na wirtualnej tablicy list intencyjny pomiędzy KGHM Polska Miedź SA a Tauron Polska Energia SA. Marcin Chludziński zapowiedział, że w najbliższym czasie będą realizowane trzy punkty: pierwszym jest złożenie wniosku do Polskiej Agencji Atomistyki w sprawie oceny technicznej, potem ma być przeprowadzone studium organizacyjne, zaś trzeci wątek to centrum szkoleniowe, które ma być ulokowane w Polsce.

Przedstawicieli obu spółek pytano, dlaczego zdecydowały się one na współpracę. – Grupa Tauron jest mocno zaangażowana m.in. w proces odchodzenia od energii opartej na węglu – odpowiadał Patryk Demski, wiceprezes Tauronu. – Doszliśmy do konceptualizacji projektu zastępowania tych źródeł. W tym względzie bardzo dobrze układa nam się współpraca z KGHM – zapewnił. W podobnym tonie wypowiedział się Paweł Szczeszek. – Dążymy do stabilności, jeśli chodzi o energię dla naszych klientów – tłumaczył. – Tej stabilności w tym momencie jeszcze nie mamy. Musimy też szukać rozwiązań, które nas uniezależnią od opłaty klimatycznej, oraz zadbać o naszych klientów, by mieli tańszy prąd – podsumował.

Materiał powstał we współpracy z TOGETAIR