Jesteśmy największym deweloperem na Bałtyku

Mamy do zaoferowania know-how i szerokie doświadczenie w realizacji morskich farm wiatrowych – mówi Katarzyna Suchcicka, prezes OX2 Polska.

Publikacja: 10.06.2024 21:00

Materiał powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej

OX2 Polska ma duże doświadczenie w realizacji farm wiatrowych na Bałtyku w krajach skandynawskich. Jak można je wykorzystać w warunkach polskich?

Rozwijamy morskie farmy wiatrowe na wodach terytorialnych Szwecji i Finlandii. Wolumen, który rozwijamy, pokazuje, że jesteśmy największym deweloperem na Bałtyku. Projekty te rozwijamy od wielu lat, naturalne jest więc, że chcemy nasze doświadczenia przełożyć na rynek polski. Mamy do zaoferowania know-how i szerokie doświadczenie związane z technologią, a także ze sposobem prowadzenia dialogu ze społecznością, administracją i marynarką wojenną. Dodatkowo tak wielki wolumen, który rozwijamy, pozwala na uzyskanie efektu skali, co w przełożeniu na rynek polski będzie prowadziło do niższych kosztów produkcji energii.

Na jakim etapie jesteście, jeżeli chodzi o zaangażowanie w projekty w Polsce?

Jesteśmy na etapie rozmów. Z naszej strony jest zainteresowanie rozwijaniem projektów offshore i taką ofertę wystosujemy do spółek Skarbu Państwa. Jesteśmy gotowi do współpracy już od dwóch lat. Zaczęliśmy pracować nad polskim offshorem przy drugiej fazie jego rozwoju, gdy był nabór na wnioski. Jednak wydane rozporządzenie w pewien sposób nas wykluczyło. Jesteśmy firmą bardzo zieloną, bez śladu węglowego, m.in. przez to nie dostaliśmy odpowiedniej ilości punktów. W związku z tym teraz upatrujemy szans we współpracy z właścicielami pozwoleń na wznoszenie sztucznych wysp.

W Polsce coraz częściej mamy do czynienia z odłączeniami od sieci produkcji z OZE. Czy nie zniechęcają was problemy z siecią i co można zrobić w tej kwestii?

Jest to rzeczywiście duże wezwanie. My działamy w Polsce od pięciu lat i w tym okresie rośnie liczba odmów przyłączeń do sieci. Doświadczamy tego nie tylko my, ale cały rynek. Są możliwości rozwiązania tego problemu, takie jak np. cable pooling, czyli dzielenie sieci. To bardzo dobre rozwiązanie i uważam, że powinno być wdrażane. Konieczna jest także modernizacja sieci. Mamy problem nie tylko z niedofinansowaniem infrastruktury, ale również z elastycznością sieci. Potrzebne są też magazyny energii.

Oczywiście rozwój każdego projektu infrastrukturalnego jest wyzwaniem, to są projekty wysokiego ryzyka. Natomiast my się nie zniechęcamy. Jesteśmy specjalistami i działamy zgodnie z regulacjami. Oferujemy też nasze propozycje rozwiązań. Mamy doświadczenie z operowania w całej Europie i nie tylko. W Polsce nadal większość energii jest produkowana z paliw kopalnych, jest tu dużo do zrobienia. W związku z tym jako OX2 uważamy, że Polska jest rynkiem bardzo perspektywicznym, z największymi szansami.

Ale też ten rynek się zmienia. Wśród jego uczestników coraz więcej wątpliwości budzą aukcje, a coraz więcej nadziei kontrakty typu PPA i cPPA. Czy państwo również patrzą w stronę tych kontraktów?

Tak. OX2 podpisywał w Europie jedne z pierwszych kontraktów PPA. W 2014 r. pierwszym kontraktem firmy Google w Europie był projekt wiatrowy w Finlandii zrealizowany właśnie z nami. Mamy więc wieloletnie doświadczenie w kontraktach PPA. Szwecja i Finlandia, nasze największe rynki obok Polski, nie mają żadnego wsparcia, działają tam mechanizmy rynkowe. Odbiór energii odbywa się na podstawie umów bilateralnych. Natomiast jeśli chodzi o aukcje, to w ostatnich latach widać niestety, jak bardzo zmieniał się zakontraktowany wolumen. Trzy lata temu wynosił ok. 70–80 proc., następnie 50 proc., a ostatnio ok. 20 proc. To pokazuje, że ten instrument nie jest już tak atrakcyjny. Powinniśmy jako kraj w pewien sposób nad tym popracować.

Materiał powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej

Materiał powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej

OX2 Polska ma duże doświadczenie w realizacji farm wiatrowych na Bałtyku w krajach skandynawskich. Jak można je wykorzystać w warunkach polskich?

Pozostało 95% artykułu
Odnawialne Źródła Energii
Orlen będzie budował Baltic Power z Danii, a nie ze Świnoujścia
Odnawialne Źródła Energii
Raport: Polska ma szansę zostać liderem w rozwoju energetyki wiatrowej
Materiał partnera
Chcemy być istotnym graczem na Bałtyku
Materiał partnera
Pierwszy prąd z wiatru na morzu w 2027 roku
Materiał partnera
Od wielu lat jesteśmy strategicznym partnerem polskiego sektora energetycznego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży