Zrównoważona transformacja, ESG i wyzwania klimatyczne

Katowice po raz kolejny szykują się na debaty o przyszłości planety, goszcząc 2 i 3 października uczestników konferencji PRECOP. Poprzedza ona szczyt klimatyczny ONZ – COP29, który odbędzie się w Baku.

Publikacja: 09.09.2024 00:05

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z GRUPĄ PTWP

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach na początku października spotkają się eksperci, politycy, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych, aby omówić najważniejsze wyzwania związane z globalnym kryzysem klimatycznym.

Wydarzenie rozpocznie się sesją inauguracyjną „Przywództwo na rzecz klimatu” – spotkaniem liderów politycznych, biznesowych oraz aktywistów, którzy przedstawią swoje pomysły na mobilizowanie globalnych działań klimatycznych. Porozumienie paryskie z 2015 r. oraz cele klimatyczne ONZ są wciąż podstawą do dalszej dyskusji, ale wyzwań przybywa – w kontekście zarówno transformacji gospodarczej, jak i bezpieczeństwa energetycznego. To właśnie te kwestie będą głównymi tematami sesji otwierającej.

Finansowanie transformacji klimatycznej

Klimatyczna transformacja wymaga jednak nie tylko zaangażowania politycznego, ale także innowacyjnych rozwiązań i odpowiedniego finansowania. Pierwszego dnia, w panelu dotyczącym zrównoważonych instrumentów finansowych, eksperci przedstawią, jakie narzędzia finansowe i strategie mogą wesprzeć transformację energetyczną.

Ograniczenie emisji, przy jednoczesnym rozwoju technologii, wymaga nowych podejść do alokacji kapitału i wsparcia projektów niskoemisyjnych. W trakcie dyskusji poruszony zostanie również temat nowych regulacji i wyzwań stojących przed sektorem finansowym.

Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) to jeden z najważniejszych modeli, które mogą pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi. Zaplanowany w programie panel o GOZ będzie poświęcony możliwości wdrażania strategii zmniejszania, ponownego użycia i recyklingu surowców w różnych sektorach. Z kolei dekarbonizacja transportu, będąca jednym z największych wyzwań współczesnych gospodarek, wymaga inwestycji w nowe technologie i paliwa oraz dostosowania infrastruktury – rozmów na ten temat również nie zabraknie na nadchodzącej konferencji.

„Climate Talks”

Jedną z nowości tegorocznej edycji PRECOP będą „Climate Talks”. To seria debat, które skupią się na różnych aspektach walki ze zmianami klimatycznymi, takich jak alternatywne systemy gospodarcze, wpływ konfliktów zbrojnych na środowisko, a także rola technologii kosmicznych w przeciwdziałaniu katastrofie klimatycznej.

Ciekawym zagadnieniem będzie również panel poświęcony negocjacjom klimatycznym – eksperci przeanalizują mechanizmy, które mogą usprawnić globalne rozmowy w ramach COP.

Głos biznesu w dyskusjach o planecie

Kolejnym istotnym tematem będzie rosnąca rola strategii ESG (Environmental, Social and Governance – środowisko, odpowiedzialność społeczna i ład korporacyjny) w biznesie. Coraz szersze grono firm jest zobowiązane do raportowania działań na rzecz ochrony środowiska, co stanowi jedno z największych wyzwań dla przedsiębiorstw. Panel „ESG: strategia, praktyka, raportowanie” przedstawi wyzwania związane z wdrażaniem strategii ESG, a także narzędzia, które mogą wspierać biznes w realizacji tych zadań.

PRECOP to nie tylko dyskusje na najwyższym poziomie, ale także platforma do wymiany doświadczeń i nawiązywania współpracy. Uczestnicy będą mieli okazję nie tylko wysłuchać ekspertów, ale także aktywnie uczestniczyć w warsztatach i debatach, które mają na celu poszukiwanie konkretnych rozwiązań klimatycznych. To wydarzenie stwarza przestrzeń do współpracy międzysektorowej, która jest kluczowa w walce o przyszłość naszej planety.

Organizatorami PRECOP 29 są United Nations Global Compact Network Poland oraz Grupa PTWP. „Rzeczpospolita” jest partnerem medialnym wydarzenia.

—oprac. jer

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z GRUPĄ PTWP

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z GRUPĄ PTWP

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach na początku października spotkają się eksperci, politycy, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych, aby omówić najważniejsze wyzwania związane z globalnym kryzysem klimatycznym.

Pozostało 92% artykułu
Ekotrendy
Paliwa przyszłości w centrum uwagi na Energy Days 2024
Ekotrendy
Chiny wstrzymują projekty zasilane węglem
Ekotrendy
Rozwiązania skrojone na miarę
Ekotrendy
Najtrudniej zmienić nasze nawyki
Materiał partnera
W partnerstwie siła – zainaugurowaliśmy 2. edycję programu „Razem dla planety”