„Przełomowa decyzja”. Nastoletni aktywiści klimatyczni odnieśli sukces

Nastoletni aktywiści klimatyczni odnieśli sukces – zawarli z władzami Hawajów porozumienie, które lokalne media nazywają „przełomowym”. Dzięki tej decyzji walka ze skutkami zmian klimatu na Hawajach będzie łatwiejsza.

Publikacja: 25.06.2024 13:24

Młodzi aktywiści uważali, że władze Hawajów przedkładają takie kwestie jak budowa dróg nad ogranicze

Młodzi aktywiści uważali, że władze Hawajów przedkładają takie kwestie jak budowa dróg nad ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Foto: Jenny Sathngam: Bloomberg Finance LP

W 2022 roku grupa młodych aktywistów na rzecz ochrony środowiska – mających od 9 do 18 lat – pozowała amerykański stan Hawaje, uznając, że działania jego władz naruszają ich prawa. Chodziło o politykę, która przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych, a co za tym idzie – także do zmian klimatu.

Zwycięstwo nastoletnich aktywistów klimatycznych

Działacze w swoim pozwie zauważali między innymi, że państwo przedkłada takie kwestie jak budowa autostrad nad ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. „Tego rodzaju projekty wiążą się z wykorzystaniem paliw kopalnych, które przyczyniają się do zmian klimatycznych” – podkreślali, dodając, że Stany Zjednoczone naruszają w ten sposób prawo mieszkańców do czystego i zdrowego środowiska. Jak zauważyli, łamie to także obowiązek konstytucyjny, z którego wynika, że „zasoby naturalne i naturalne piękno Hawajów powinny być chronione”. 

Czytaj więcej

„Kopuła ciepła” zagraża Stanom Zjednoczonym. Czym jest to zjawisko klimatyczne?

Choć na walkę z aktywistami władze Hawajów wydały niemal trzy miliony dolarów, sąd opowiadał się po stronie młodych ludzi. Jak stwierdził między innymi prowadzący sprawę sędzia Jeffrey Crabtree, „przepisy wymagają, by z wyprzedzeniem planować działania, które mają na celu walkę ze zmianami klimatu”.

Ponadto stwierdził także, że „brak działań państwa zaszkodził aktywistom”. Ostatecznie więc władze stanu Hawaje postawiły iść z młodymi działaczami na ugodę. Co wynika z tych ustaleń?

Przełomowe porozumienie na Hawajach. Władze przystały na oczekiwania aktywistów

Porozumienie zawarte między stanem Hawaje a aktywistami wskazuje między innymi, że władze do roku 2045 mają obowiązek opracować plan osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych w systemach transportu naziemnego, morskiego i lotniczego na wewnętrznych wyspach. 

Departament Transportu zobowiązał się także do redukcji gazów cieplarnianych i utworzenia nowej jednostki zajmującej się dekarbonizacją. Planuje on także do 2030 roku przeznaczyć co najmniej 40 milionów dolarów na rozwój publicznej sieci ładowania pojazdów elektrycznych, a także poprawić infrastrukturę w taki sposób, by łatwiej funkcjonowało się pieszym, rowerzystom oraz tym, którzy korzystają z transportu publicznego.

W ramach zawarcia ugody utworzona zostanie także ochotnicza rada młodzieżowa, która będzie doradzać stanowemu Departamentowi Transportu.

„Zajmujemy się dzisiaj skutkami zmian klimatycznych i nie trzeba dodawać, że jest to priorytet. Już teraz wiemy, że zmiany klimatyczne mają swoje skutki” – powiedział w rozmowie z BBC gubernator Hawajów, Josh Green. „To porozumienie daje Hawajom impuls w wyścigu z katastrofą klimatyczną i oferuje model najlepszych praktyk, które można zastosować w innych częściach świata” – dodała Leinā'ala Ley, prawniczka młodych działaczy. 

Eksperci, na których powołuje się BBC, zauważają, że to już druga tak przełomowa sprawa w sprawie zmian klimatu. W sierpniu ubiegłego roku sąd stanowy w Montanie unieważnił prawo stanowe dotyczące pozwoleń na eksploatację paliw kopalnych, przychylając się do wniosku młodych aktywistów klimatycznych twierdzących, że mają oni prawo do czystego i zdrowego środowiska. Według prawników był to pierwszy tego rodzaju sądowy sukces młodych działaczy. Jak zaznaczano, był przełomem, który może doprowadzić do kolejnych podobnych wyroków. Sprawa z Hawajów to potwierdza. 

W 2022 roku grupa młodych aktywistów na rzecz ochrony środowiska – mających od 9 do 18 lat – pozowała amerykański stan Hawaje, uznając, że działania jego władz naruszają ich prawa. Chodziło o politykę, która przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych, a co za tym idzie – także do zmian klimatu.

Zwycięstwo nastoletnich aktywistów klimatycznych

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Aktywiści
Niemieccy aktywiści pozywają rząd. „Za bezczynność zapłacą kolejne pokolenia”
Aktywiści
Oblali farbą Syrenkę w Warszawie, grożą nowym protestem. Będzie blokada mostów?
Aktywiści
Akcja „Pytamy o Zielone”: co kandydaci w wyborach chcą zrobić dla środowiska?
Aktywiści
„Chcemy ostrzec rząd”. Aktywiści Ostatniego Pokolenia o kolejnych protestach
Aktywiści
Zakłócili koncert w filharmonii, teraz piszą list do Tuska. „Stawiamy ultimatum”